8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ (Akdeniz anemisi) GÜNÜ
Toplam Haber:
select
  • Haberler
  • 08 Mayıs 2017 Pazartesi
  • 530 kez okundu.

8 MAYIS DÜNYA TALASEMİ (Akdeniz anemisi) GÜNÜ


“Türkiye’de yaklaşık 1.300.000 talasemi taşıyıcısı, 4.500 talasemi hastası var”

        “Talasemili hastanın yıllık tedavi maliyeti 10.000 dolar”

     

 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz.Dr.İrem KÜTÜKOĞLU; 

“Taleseminin önlenmesi için eğitim şart”
      Dr.İrem KÜTÜKOĞLU, 8 Mayıs Dünya Talasemi (akdeniz anemisi) Günü dolayısıyla hastalığın önlenmesi ve halkın bu konuda bilinçlenmesi için yaptığı açıklamalarda; Talaseminin kalıtsal bir hastalık olduğunu vurgulayarak, taşıyıcıların büyük çoğunluğunun hastalığı taşıdıklarını bilmediklerini ve durumu ancak talasemi hastası bir çocuk sahibi olduklarında farkına vardıklarını bildirdi. 
      Ankara 1. Bölge sağlık tesislerinden Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesinde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.İrem KÜTÜKOĞLU, taleseminin özel kan testi ile belirlenebildiğini ve çeşitli tanı yöntemleri ile de talasemik hasta çocuğun doğmasının önlenebileceğini söyleii. Tedavinin aile ve çocuk için güç ve sıkıntılı olması aynı zamanda pahalı olmasının hastalığı önlemenin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını vurguladı.


      Dr. İrem KÜTÜKOĞLU, şu açıklamalarda bulundu;
      “Talasemi taşıyıcılığı, hastalık değildir, bulaşıcı değildir, kalıtsal bir özelliktir, yaşam boyu devam eder. Talasemi taşıyıcılığı evliliğe engel değildir.
Evlenecek çiftlerin bu testi yaptırmaları Sağlık Bakanlığımızın Hemoglobinopati Tarama Programı çerçevesinde zorunludur. Talasemi; toplum eğitimi, evlilik öncesi tarama ve doğum öncesi tanı testleri ile önlenebilen bir hastalıktır.
      Talasemi (Akdeniz anemisi) anne ve babadan çocuklara kalıtsal olarak geçen, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Türkiye’nin de içinde olduğu Akdeniz ülkelerinde önemli bir halk sağlığı sorunudur. İnsanlarda bir özelliğe ait genlerden iki adet bulunur, biri anneden, diğeri babadan geçer. 
       Türkiye’de akraba evliliklerinin fazla olması ve akraba evliliklerinin %70’inin 1. derece akrabalar arasında yapılması nedeniyle yaygındır. Bu nedenle, ikisi de taşıyıcı olan çiftlerin bilinmesi ve çocuk sahibi olmadan önce genetik danışmanlıktan yararlanmaları, hastalığın önlenmesi açısından gereklidir. Taşıyıcıların saptanması, genetik danışma ve doğum öncesi tanı konabilmesiyle engellenebilir bir hastalık olmasına rağmen, dünyada her yıl en az 365.000 talasemi hastası doğmakta ve tedavi görmektedir. Türkiye’de yaklaşık 1.300.000 talasemi taşıyıcısı ve 4.500 kadar talasemi hastası vardır.

      Beta talasemi hastalığı ağır, tedavi düzgün sürdürülmezse yaşam süresini belirgin kısaltan ve yaşam kalitesini çok olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi zordur ve maliyeti çok yüksektir. Talasemili bir hastanın yıllık tedavi maliyeti 10.000 dolar civarındadır. Bu nedenle, hastalıklı bireylerin doğmasını engellemek çok önemlidir ve gerekli koruyucu önlemlerin alınması devlet tarafından da desteklenmektedir.

Talasemi hastalığından nasıl korunulur?
1. Toplum eğitimi: Toplum beta talasemi konusunda eğitilmeli ve akraba evliliklerinin riskleri açısından bilgilendirilmelidir.
2. Taşıyıcıların tespiti: Özellikle taşıyıcılığın yüksek oranda görüldüğü bölgelerde hasta ve taşıyıcı bireylerin tüm akrabalarının kan tetkiki ile taranması ve evlenecek çiftlerin taşıyıcılık açısından değerlendirilmesi çok önemlidir.
3. Genetik danışma: Eşlerin ikisinin de taşıyıcı olması durumunda eşlere danışmanlık verilmeli, genetik tanı merkezlerine yönlendirilmeli ve gebelik öncesinde gerekli tetkikler tamamlanmalıdır (örnek mutasyon analizi).
4. Prenatal (doğum öncesi) tanı: İki taşıyıcının evliliği söz konusu ise çiftler mutlaka her gebeliğin erken döneminde (ilk 2 ay) doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdırlar.”